• O firmie
  • Oferta
  • Portfolio
  • Blog
  • Partnerzy
  • Kontakt
  1. Strona główna
  2. Blog

Blog

30.03.2021

Architektura baroku w Polsce

Barok jako styl w architekturze, odznacza się przede wszystkim pięknymi zdobieniami. Według wielu historyków sztuki, architektów i miłośników zabytków, powstawały wówczas najpiękniejsze budowle. Nie inaczej było w Polsce. Nazwa barok pochodzi najprawdopodobniej od portugalskiego określenia perły, nie dziwi więc nawiązanie do precjozów.

czytaj więcej
15.03.2021

Dom murowany – parterowy czy piętrowy?

Coraz więcej osób decyduje się na budowę własnego domu jednorodzinnego – posiadanie własnego domu to nie tylko większa wygoda niż mieszkanie w bloku, ale również większa przestrzeń życiowa i większy prestiż. Inwestycja w budowę własnego domu jednorodzinnego wiąże się z wieloma istotnymi decyzjami. Jedną z nich jest czy zainwestować w dom parterowy, czy piętrowy o podobnym metrażu?

czytaj więcej
28.02.2021

Autorski nadzór nad projektem architektoniczno-budowlanym - co to jest i na czym polega?

Nadzorem autorskim nazywa się czynności sprawowane przez autora projektu, których celem jest zachowanie zgodności wykonania robót budowlanych z zatwierdzonym projektem oraz ewentualnych możliwości wprowadzania w razie potrzeby rozwiązań zamiennych. Sprawowanie nadzoru autorskiego jest obowiązkiem publicznoprawnym i może być wymagany przez inwestora niezależnie od postanowień umownych.

czytaj więcej
15.02.2021

Jak się zmieniło Prawo budowlane oraz jak ma wyglądać nowy projekt i jakie zaszły zmiany?

Największa z dotychczasowych nowelizacji Prawa budowlanego weszła w życie 19 września 2020 roku. Zamiast stworzenia nowego Kodeksu urbanistyczno-budowlanego po raz kolejny zostało znowelizowane Prawo budowlane, co skomplikowało wiele i tak już niejasnych kwestii. Przedstawiamy najważniejsze zmiany w przepisach Prawa budowlanego w kontekście projektu budowlanego.

czytaj więcej
30.01.2021

Co zawiera Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego?

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) to bardzo istotny dokument z punku widzenia wszystkich osób, które planują budowę lub rozbudowę domu, a także jakąkolwiek inną inwestycję budowlaną. To od niego zależy, co można w danym miejscu wybudować i określa jak może wyglądać sąsiedztwo działki, na której planujemy inwestycję.

czytaj więcej
15.01.2021

Ile się czeka na przyłącza? Jak się je robi? Czy warto od razu w pozwoleniu na budowę?

Decydując się na budowę domu można już od razu zakupić działkę uzbrojoną, czyli wyposażoną we wszystkie przyłącza. Jednak czasami działki w interesujących nas lokalizacjach mogą nie być wyposażone w przyłącza, czyli nieuzbrojone. Będziemy musieli wówczas wykonać przyłącza naszej działki do sieci wodociągowej oraz energetycznej.

czytaj więcej
30.12.2020

Czy hala magazynowa całoroczna, wymagająca pozwolenia również wymaga projektu przyłączy np. wody i prądu? Nawet jeżeli według przewidywanego użytkowania nie są potrzebne?

Hala magazynowa całoroczna np. w formie hali namiotowej to obiekt budowlany, który wymaga pozwolenia budowlanego. Jednak w przypadku takich hal magazynowych możemy mieć do czynienia z pewną kwestią, którą postaramy się wyjaśnić. Chodzi tu o przyłącza - czy całoroczna hala magazynowa wymaga również projektu przyłączy? Co w przypadku, jeśli planowane użytkowanie takiej hali nie przewiduje korzystania z przyłączy?

czytaj więcej
14.12.2020

Modernizm w polskiej architekturze

Modernizm to określenie różnych prądów w architekturze światowej, które rozwijały się w latach 1918–1975. Modernizm zakładał całkowite odejście od stylów historycznych oraz wszelkiej stylizacji. Architektura modernizmu opierała się w założeniu na metodzie twórczej, która wywodziła formę, funkcję oraz konstrukcję budynku praktycznie wyłącznie z uwarunkowań materialnych.

czytaj więcej
30.11.2020

Odpowiedzialność za błędy projektowe projektanta a kierownika budowy.

Spory pomiędzy kierownikiem budowy a inwestorem nie należą do rzadkich sytuacji. Nie chodzi tu jednak o przepychanki w różnych kwestiach podczas prac budowlanych. Może się bowiem dojść do sytuacji, że budowa przebiega sprawnie i spokojnie, lecz po zakończonej budowie okazuje się, że roboty zostały wykonane niezgodnie z projektem budowlanym. Może to powodować poważne konsekwencje dla inwestora.

czytaj więcej
  • 1
  • 2
  • 3
  • >
Główny projektant Sylwia Pękala / email: s.pekala@psjproject.com.pl / tel: 509 694 785
Projekt i wykonanie: www.duonet.eu