Dom funkcjonalny, czyli właściwie jaki?

Zanim przystąpimy do realizacji planu budowy domu, wszystko może się wydawać proste. Chcemy dom i najlepiej, żeby był funkcjonalny. No właśnie, często nie zastanawiamy się nad tym głębiej, a projekt domu powinien być dostosowany do jego mieszkańców i to w wielu aspektach. Przyjrzyjmy się zatem, co należy wziąć pod uwagę, aby dom, w którym chcemy zamieszkać był funkcjonalny.

Potrzeby i realne możliwości

Na początek należy odpowiedzieć na pytanie: jakie są nasze potrzeby oraz realne możliwości? Powinniśmy zatem wziąć pod uwagę takie czynniki jak wielkość rodziny, jej przyzwyczajenia oraz styl życia, a w tym wszystkim nie można pominąć możliwości finansowych. Innym uwarunkowaniami są m.in. wielkość działki, a także różnego rodzaju ograniczenia urbanistyczne. Te ostatnie mogą być determinowane przez Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego i wpływać na takie czynniki jak np. rodzaj oraz procent zabudowy, wysokość budynku, czy kąt dachu itp.

Wysokość i liczba pięter domu

Dom parterowy zazwyczaj zajmuje większą przestrzeń na działce w porównaniu do domu piętrowego, czy z użytkowym poddaszem o takim samym metrażu. W związku z tym sprawdzi się lepiej w przypadku dużych działek. Są prostsze w budowie, a także wygodniejsze w użytkowaniu, zwłaszcza dla osób starszych oraz niepełnosprawnych. Natomiast domy z poddaszem mają bardziej zwartą bryłę. Na tym etapie należy także zastanowić się, czy nasz przyszły dom ma mieć piwnicę oraz jak duży ma być garaż.

Wielkość domu

Osoby, które dotychczas mieszkały w mieszkaniach (zwłaszcza w tych niewielkich) w blokach, mogą sobie nie zdawać sprawy z pewnych ograniczeń dotyczących wielkości domu. Często jest tak, że im większy dom, tym w opinii przyszłych właścicieli lepiej. A nie zawsze musi tak być. Poza tym często wymagania dotyczące wielkości domu, które stawia się projektom ze sobą sprzeczne. Jeśli dom będzie zbyt duży, to spora jego przestrzeń będzie się marnować, a trzeba ją utrzymać i dbać o jej czystość. To wszystko przekłada się na wyższe koszty otrzymania takiego domu. Należy więc odpowiednio wybalansować standard domu do ceny za 1 m2. To w przyszłości przełoży się na funkcjonalność domu.

Trwałość domu

Współcześnie rynek budowlany pełen jest różnego rodzaju rozwiązań, technologii oraz materiałów. To wszystko w różnych klasach trwałości, o różnych cechach, a także w różnych widłach cenowych. Należy więc wybierać te rozwiązania, które są najlepsze z punktu widzenia naszej inwestycji. W wielu przypadkach nie warto przepłacać, lecz w innych warto zainwestować w lepsze i bardziej trwałe rozwiązania. To wszystko przełoży się na funkcjonalność domu, a co za tym idzie na późniejszy komfort życia.

Estetyka domu

W kontekście funkcjonalności domu, nie można zapominać o jego estetyce. Choć prawdą jest, że o gustach się nie dyskutuje, to jednak decydując się na projekt domu oraz jego wykończenie, powinniśmy brać także pod uwagę czynniki estetyczne. Jednym z najistotniejszych aspektów w tym kontekście jest dobranie odpowiednich proporcji budynku, w którym będziemy mieszkać. Należy także dopasować bryłę domu i sposób jego otoczenia do otaczającej go przestrzeni. Nawet, jeśli nie określają tego szczegółowo założenia planu miejscowego.

Strefy funkcjonale domu

Na każdy dom składają się jego strefy funkcjonalne. Strefa dzienna to miejsca, gdzie rodzina oraz goście przebywają wspólnie. Strefa nocna składa się z kolei z pokoi sypialnych. Obie te strefy, powinny być odpowiednio zorientowane względem stron świata i być ze sobą harmonijnie połączone. To zapewnia wygodne użytkowanie domu. Bardzo istotna jest również strefa gospodarcza. Składają się na nią np. garaż, kotłownia i pralnia. To strefa mało widoczna dla gości, lecz mająca duże znaczenia dla mieszkańców.