Czas budowy domu – oczekiwania a rzeczywistość

Budując swój wymarzony dom jednorodzinny należy zwrócić uwagę na to, że nie tylko odpowiedni projekt i konstrukcja są ważne. Ważną rolę pełni też  kosztorys oraz harmonogram  prac na budowie. To umożliwia zakończenie prac w założonym terminie.

Ile czasu trwa budowa domów w Polsce?

Szacunkowo, statystycznie budowa domu jednorodzinnego trwa około 5 lat. Jednak na przestrzeni ostatnich lat czas ten znacznie się skrócił. Największy wpływ na czas prac budowlanych mają organizacja na budowie, źródło finansowania oraz technologia budowy. Optymalny czas budowy domu nie powinien przekraczać 18 miesięcy. Te półtora roku pozwala na to, aby koszty budowy znacząco nie wzrosły. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na takie tempo prac.

Co o czasie budowa domu mówią przepisy Prawa budowlanego?

W świetle przepisów Prawa budowlanego, nie ma określonego czasu ukończenia prac budowlanych. Pozwolenie oraz zgłoszenie są ważne bezterminowo. Jednak prace budowlane muszą się rozpocząć przed upływem 3 lat od załatwienia formalności. Warto jednak pamiętać, że:

  • pozwolenie na budowę – nie można pozwolić sobie na 3-letnią przerwę w budowie, gdyż pozwolenie wygaśnie,
  • zgłoszenie budowy – można pozwolić sobie na dowolną przerwę w budowie.

Budowa domu może trwać rok, trzy, czy też nawet pięć lat. Może się zdarzyć, że proces budowy bardzo się wydłuża. Niektórym zdarza się całkowicie zawiesić budowę domu, z pominięciem formalności. A wystarczy nawet drobna praca, którą wpisze się do dziennika budowy, by pozwolenie na budowę nie wygasło zupełnie.

Harmonogram prac budowlanych

Budowa zgodnie z zaplanowanym harmonogramem jest istotne, aby nie powstawały przestoje, czy też doszło do sporego podwyższenia kosztów prac. Jeżeli zmiany zostaną naniesione po długim czasie, może być wymagana zgoda architekta. Niektóre odstępstwa będą również wpływać na konieczność uzyskania kolejnej decyzji o pozwoleniu na budowę. Każda, nawet najdrobniejsza zmiana w projekcie może wiązać się z dodatkowymi formalnościami, a to przekłada się na wydłużenie procesu budowy. Należy podkreślić, że pominięcie szczegółów w projekcie może wpływać też na generowanie dodatkowych kosztów, opracowanie zamiennego projektu, materiały i koszty robocizny. To będzie mieć wpływ na termin zakończenia prac budowlanych.

Budżet vs. czas trwanie prac budowlanych

Inwestorzy, którzy nie biorą kredytu na budowę, często budują swój dom jednorodzinny przez wiele lat. Jednak m.in. ze względów finansowych, dobrze jest zakończyć budowę domu do stanu surowego zamkniętego w ciągu dwóch sezonów. Jest to zawsze najistotniejszy etap budowy i trzeba się zawsze  do niego mocno przyłożyć. Każde opóźnienie w budowie bezpośrednio przekłada się na zwiększenie jej kosztów.

Najlepszy czas na ukończenie budowy domu

Opracowywanie projektu domu najlepiej zakończyć do wiosny. Do tego czasu można też zakończyć sprawy formalne, uzyskać kredyt i wybrać wykonawcę. Wiosną warto rozpocząć roboty naziemne. W przypadku budowy domu murowanego czas poszczególnych etapów prac przedstawia się następująco:

  • 1 miesiąc – prace ziemne – fundament, piwnica;
  • 4 miesiące – stan otwarty surowy – m.in. strop, ściany nośne;
  • 1 miesiąc – zamknięcie stanu surowego – m.in. pokrycie dachowe, stolarka;
  • 4 miesiące – wykończenie – wszelkie instalacje, a także tynki, podłogi, czy ocieplenie.

Należy jednak zaznaczyć, że szybko nie zawsze musi oznaczać dobrze. Przy budowie domu jednorodzinnego należy postawić przede wszystkim na jakość, a nie na bardzo szybkie tempo – może się ono czasami okazać zgubne.